76 rocznica operacji Overlord.

Dzień dobry!

Dzisiaj mija 76 rocznica wielkich wydarzeń historycznych, które miały przywrócić spokój w Europie - D-Day!

"Bez żadnego bojowego doświadczenia zostali samotnie rzuceni w paszczę ziejącego ogniem smoka i sparaliżował ich strach. Zamiast odjąć gazu, zachowali się jak facet, który w przerażeniu myśli nogami. Oni myśleli przepustnicą. Powiedzieli sobie: "Dobry Boże, im szybciej się stąd wydostanę, tym większe szanse na to, że wyjdę z tego żywy. Szkoda tych chłopaków z tyłu, ale to ich problem. Niech się dzieje to chce, ja stąd pryskam"." 

Kompania Braci, Stephen E. Ambrose, Wyd. Magnum, s.73.


Tej nocy, 76 lat temu, miała miejsce największa w dziejach operacja desantowa na świecie. Tysiące młodych ludzi rzuciło się na pomoc, konającej pod jarzmem nazizmu Europie. Amerykańscy chłopcy, którzy z entuzjazmem zapisywali się do nowego typu wojsk, wojsk powietrzno-desantowych, nie wiedzieli, że to z czym się zmierzą, będzie towarzyszyć im jako koszmar, do końca ich dni. Nikt z nich nie myślał wtedy o śmierci, jaką może spotkać. Z nią byli niczym przyjaciele. Oni po prostu robili to, co zrobić trzeba było.

Pomyślałam sobie, że z okazji tak ważnej rocznicy warto umieścić wpis na blogu. Zwłaszcza, że dostępne były dla mnie do tego celu figurkowe materiały. Oto moja skromna armia spadochroniarzy sił USA malowana na okres lądowania w Normandii. Pojazdy możliwe, że zostaną rozpoznane. Te dwa urocze maluchy pochodzą z kolekcji demi_morgany. Z kolei spadochroniarze byli malowani przeze mnie. Drzewa oraz płotki to konstrukcje wykonane przez mojego męża.

Spadochroniarskie moździerze można zobaczyć TUTAJTUTAJ oraz TUTAJ. Galeria zdjęć z częścią chłopców, która wzięła udział w Konkursie Modelarskim Forum Strategie.net jest dostępna pod TYM linkiem. Z kolei głośne ratatata jakie robią karabiny maszynowe można zobaczyć TUTAJ. Z kolei TO był pierwszy wpis na blogu jaki poświęciłam pomalowanym spadochroniarzom.Za Skavenblight!
Viluir

Komentarze

 1. Nie no wygląda suuuper! Doskonale wszystko razem wygląda!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zaszczyt móc przeczytać takie słowa spod klawiatury samego Mistrza! Dzięki Michał! :-)

   Usuń
 2. Normalnie wygląda jak układanka z puzzli. Wszystko do siebie pasuje. No i dobrze pomalowane na dodatek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci Pepe! Starałam się jak mogłam, chociaż nawet na takiej niewielkiej grupce widać różnicę pomiędzy "tym pierwszym" pomalowanym niemalże jak eksperyment oraz tymi ostatnimi, co podbili Konkurs Modelarski. :-)

   Usuń
 3. Fiu, fiu. Bardzo ładnie (i składnie) to wszystko razem wygląda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Spójność armii to ważny element i czasem bardzo ciężki do uzyskania (zwłaszcza jak się maluje jedną armię na przestrzeni lat, chociaż ci tutaj to kwestia może roku?).

   Usuń
 4. Wszystko super dopieszczone widać ogrom pracy bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogromnie Ci dziękuję! Średnio na jednego spadka poświęcałam około 6-8 godzin ale to też efekt tego, że jeszcze jestem mocno początkującym malarzem i żadna figurka nie opuści mego biurka, dopóki nie będzie maksymalnie dopieszczona. :-)

   Usuń
  2. I to się chwali pozdrawiam

   Usuń
 5. Fantastic set! The painting is stunning and the bases are pleasure to the eye!! A+ work!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Many, maaany thanks Sir! I am so glad you like them! I spend a lot of hours to paint them (and something around 20 miniatrues are left to paint). It is nice to see how hard work looks overall. :-) One more time - thank you!

   Usuń
  2. Not only the paining but the basing also takes too much time. And you did a great job!
   Waiting to see the rest of them :)

   Usuń
 6. What a fantastic collection, I'll come back!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you Sir! I appreciate that! You are always warmly welcome on my blog :-)

   Usuń
 7. Elegancko to wszystko zestawione. Szczególnie w oko wpadł mi CKM.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Jeszcze trochę uzupełnię ludków do tej armii (wciąż cierpią na niedobory podstawowych chłopców ze spadochronami). :-)

   Usuń
 8. Fajowe te spadaki, choć zielone mundurki to słaba akcja na śnieżnym stole ;-)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza